Заняття фітнесом при серцево-судинних захворюваннях

В даний час лікарі не накладають абсолютну заборону на заняття спортом навіть при серцево-судинних захворюваннях. Наприклад, у лікарській практиці був пацієнт, якому у віці 45 років діагностували гіпертонію і рекомендували довічний прийом препаратів. Після цього він зайнявся бігом, поступово довів дистанцію до марафонської і забув, що колись у нього були проблеми з артеріальним тиском. Щоправда, підхід до навантажень повинен бути розумним.

До тренувань

Є ряд захворювань, при яких фізичні навантаження протипоказані: це гострий інфаркт, гострий міокардит, ендокардит та небезпечні шлуночкові аритмії. У решті випадків займатися можна, але рекомендую спочатку відвідати кількох лікарів.

Перший — це кардіолог, в ідеалі спортивний кардіолог. Він зробить ряд досліджень, які покажуть, що відбувається з вашим серцем в даний момент. Обов’язковий мінімум – електрокардіограма і ультразвук серця (ехокардіографія), при аритмії також рекомендується зробити холтерівське (добове) моніторування ЕКГ. У деяких випадках моніторування буває і триваліше, до семи днів. Володіючи цією інформацією, лікар може точно спрогнозувати необхідне індивідуальне фізичне навантаження, його об’єм та параметри.

Другий лікар – ортопед або реабілітолог. Він допоможе підібрати устілки тим, хто має плоскостопість або певні проблеми з пронацією, тобто способом постановки стопи під час ходьби. Це знизить суглобове навантаження та покращить якість ходьби та бігу.

Третє, що потрібно зробити, кардіореспіраторний тест з газоаналізом. До слова, його можна пройти прямо у лікарів World Class. Дане дослідження дозволяє виявити приховані патології і визначити поріг анаеробного обміну, тобто та межа, при якій навантаження стає надмірною для людини з певною серцевою патологією. Для людей із зайвою вагою тест допомагає встановити оптимальні пульсові межі, заняття в яких сприятимуть якісному схуднення. Все це робить вибір навантажень по-справжньому індивідуальним.

Через кілька місяців після початку тренувань потрібно повторно запланувати візит до лікаря, щоб скоригувати обсяг навантажень.

Тренування

Оптимальне навантаження за наявності проблем зі сторони серцево-судинної системи — це кардіотренування (спортивна ходьба, біг, плавання, велоспорт). Якщо людина, як більшість з нас, більшу частину часу проводить перед комп’ютером, а всі його рухи зводяться до переходу від машини до під’їзду, слід почати ходьби. Дуже добре себе зарекомендувала скандинавська ходьба – ідеальне щадне навантаження. Темп і дистанцію необхідно підвищувати поступово: ходили 3 тисячі кроків в день – збільшуйте кількість до 6-7 тисяч, якщо 8 тисяч кроків на день (що теж недостатньо) – до 12-12-12-12-12-12-12-12.

Другий етап — це повільний біг підтюпцем. Навіть якщо хочеться бігти швидше, рекомендую себе «пригальмовувати», щоб серцево-судинна система адаптувалася до бігових навантажень, ви відчували свій пульс і не отримали травми.

Важливий момент: діабетикам перед будь-яким тренуванням слід трохи поїсти. Відсутність їжі перед фізичним навантаженням може призвести до різкого падіння цукру в крові і спровокувати непритомність.

Людям із зайвою вагою (а люди з гіпертонією часто від цього страждають) біг та інші фізичні навантаження не рекомендовані. Тренування будуть призводити до надмірного навантаження на хребет і суглоби, користі від них не буде. Почати слід з плавання або скандинавської ходьби, попередньо зробивши кардіореспіраторний тест з газоаналізом.

Буде корисно купити мультиспортивний годинник і в пару до нього нагрудний монітор. У зв’язці вони дозволяють дуже точно і якісно стежити за частотою пульсу. Для людей, які мають серцево-судинні захворювання і тим більше зайву вагу, контроль частоти пульсу є визначальним для безпечних і ефективних тренувань.