Печія – частий супутник третього триместру вагітності

Проявляється вона дискомфортом і, часто, печінням за грудиною. Розвивається печія при закиданні кислого вмісту шлунка в стравохід, слизова оболонка якого отримує фактично хімічний опік соляною кислотою шлункового соку, що викликає ці відчуття.

Під час вагітності, особливо, з третього триместру, створюються дуже сприятливі умови для виникнення печії: зменшується внутрішній об’єм черевної порожнини, все більше місця займає вагітна матка і все менше залишається місця для шлунка . Через зростання рівня прогестерону в міру прогресування вагітності уповільнюється евакуація шлункового вмісту і знижується тонус гастроезофагеального сфінктера – кільцевого м’яза, головне призначення якого – саме перешкоджати закидання вмісту шлунка в стравохід.

Лікування печії

На щастя, існують способи боротьби з цим не надто небезпечним, але дуже неприємним станом. Їх можна поділити на немедикаментозні та медикаментозні.

Переходити до прийому медикаментів варто тільки після того, як були застосовані всі нелікарські заходи полегшення печії, якщо вони не принесли явного поліпшення.

Які це заходи (використовувати їх потрібно одночасно, а не в черговості написання):

  • протягом тижня повести щоденник харчування, куди записувати, що було з’їдено і коли виникла печія — це допоможе самостійно виявити продукти, які гарантовано викликають у вас печію, і по можливості виключити їх з раціону. Дуже часто провокує печію жирна, гостра і смажена їжа; і не нахилятися протягом двох годин після їди, максимум — можна посидіти, відкинувшись, у кріслі або на дивані; підняти узголів’я ліжка на 10 сантиметрів, підклавши щось під ніжки ліжка. При неможливості цього хоча б використовувати подушки так, щоб досягти того ж ефекту. Верхня половина вашого тіла під час сну повинна бути піднята;
  • привчитися спати на лівому боці;
  • не носити тісний одяг, віддаючи перевагу вільному; ;
  • для припинення нападів печії можна використовувати деякі харчові продукти (вони допомагають не всім, але їх все варто перепробувати): незбиране молоко (у разі, якщо ви його переносите), кисломолочні продукти, пудинги, терта сира морква , соняшникове насіння.

У разі недостатньої ефективності перерахованих заходів варто звернутися до лікаря для призначення медикаментозної терапії. Використовуються деякі антациди, перевага надається тим з них, які найменше провокують запори (частий побічний ефект цієї групи препаратів), а також інгібітори протонної помпи, найбільш вивчені з точки зору безпеки під час вагітності.